Velký Gatsby – čtenářský deník

Kniha: Velký Gatsby

Autor: Francis Scott Fitzgerald

Deník přidal(a): Klára K

Podobný materiál: Rozbor díla

 

Čtenářský deník: Velký Gatsby

Děj: 

Vypravěč knihy Nick Carraway pochází z amerického Středozápadu, ze zdejší zámožné rodiny, která vlastní železářství ve velkém. Nick po studiu na univerzitě bojuje v 1. světové válce a po návratu domů se rozhodne, jít na Východ a naučit se tam obchodovat s cennými papíry, protože to v té době, dělá skoro každý. Otec mu slíbí finanční podporu na jeden rok a Nick vyráží na Východ na jaře roku 1922. Pronajal si dům na předměstí na ostrově východně od New Yorku, kde jsou dva pevninské útvary podobné vejci, které se jmenují Východní Vejce a Západní Vejce. Nick bydlí na Západním Vejci, které je méně luxusní čtvrť než Východní. Jeho sousedem je Gatsby, který má honosnou vilu. Nick viděl Gatsbyho jednou večer, jak se dívá přes moře na Východní Vejce, kde na konci ostrova u loděnice svítí jedno zelené světlo. Na Východním Vejci bydlí Nickova vzdálená sestřenice Daisy a její manžel Tom Buchanan, kterého zná Nick s univerzity, kde společně studovali. Tom pochází z bohaté rodiny a s Daisy se hodně často stěhovali, než se usadili v New Yorku. Daisy Nicka pozve na návštěvu a tak Nick za nimi přijede na Východní Vejce. Mají honosný dům a Daisy ho seznámí se slečnou Jordan Bakerovou, která je Daisyinou kamarádkou a která je profesionální hráčka golfu. Daisy a Tom mají malou dcerku, ale jejich manželství není šťastné, protože Tom má milenku a i předtím Daisy podváděl. 

Nick se jednoho dne má i příležitost s Tomovou milenkou seznámit. Jedou s Tomem vlakem na předměstí, kterému se říká údolí prachu, a tam se staví v autoservisu George Wilsona, kde se s Tomem domlouvá ohledně prodeje automobilu, který má Tom Wilsonovi prodat. Potom Tom pošeptá ženě Wilsona Myrtle, která tam přijde, že se sejdou na nádraží a jdou pryč. Myrtle řekne Wilsonovi, že jede za sestrou Catherine do New Yorku a jde. Tom, Nick a Myrtle, která je Tomovou milenkou, poté cestují do New Yorku a jdou do bytu Myrtleiny sestry Catherine, která pozve ještě další hosty a společně všichni slaví až do noci. Myrtle říká, že Wilsona nemá vůbec ráda.   

Nickův soused Gatsby každý víkend pořádá honosné večírky, na které chodí plno lidí, pozvaní hosté i nepozvaní lidé. Gatsby má hrozně moc sloužících. Nick se dostává na svůj první večírek, tak že mu Gatsbyho sluha přinese pozvánku. Nick na večírku potká Jordan a jsou tam spolu a od různých lidí se dozvídají, že nikdo nic o Gatsbym vlastně neví, protože Gatsby o sobě nerad mluví, a každý si o něm myslí něco jiného.  Nakonec se Nick seznámí na večírku i s Gatsbym a zjistí od Gatsbyho, že ho už viděl, protože oba dva sloužili za 1. světové války u Třetí divize, akorát každý byl u jiného praporu. Poté chce Gatsby mluvit s Jordan o samotě a Nick je na večírku opět sám. Poté co se Jordan vrátí, řekne Nickovi, že se od Gatsbyho dozvěděla zajímavé věci, a že mu je řekne později, a aby jí zavolal. Nick po večírku zjišťuje, že do Jordan není vyloženě zamilovaný, ale že se mu líbí, také ví, že pod svou znuděnou tváří něco skrývá, a uvědomuje si, že Jordan je nepoctivá, protože kdysi četl, že svůj první turnaj vyhrála podvodem.   

Nick jede s Gatsbym v jeho novém, drahém a rychlém autě do města na oběd. Dozvídá se od Gatsbyho, že za války sloužil v Černé Hoře a dostal po válce od Černé Hory vyznamenání za statečnost. Gatsby Nickovi jinak o sobě a svém životě dost lže, vymýšlí si. Gatsby také ví, že ten den má Nick jít s Jordan na čaj, kde mu má říct o Gatsbyho životě. V restauraci s nimi objedvá i Gatsbyho přítel Meier Wolfsheim, o kterém Gatsby tvrdí, že je hazardní hráč, v realitě je to ale pašerák s alkoholem, pro kterého Gatsby pracuje, což Nick neví. Poté potkají Toma a Nick mu představí Gatsbyho.  Jordan později toho dne vypráví Nickovi o Gatsbym: bylo to v roce 1917, a Jordan v tu dobu bydlela ve stejném městě jako Daisy a znali se spolu. Daisy Fayová měla bohaté rodiče, vlastní automobil a důstojníci se o ní prali, protože každý s ní chtěl chodit. Jordan se toho dne přiblížila k Daisyině autě, kde byli zrovna do sebe zabraní Daisy s nějakým mladým důstojníkem. Daisy se najednou otočila a poprosila Jordan, aby jí ten den omluvila s dělání obvazů v Červeném Kříži. Ten mladý důstojník byl Jay Gatsby. Potom Gatsby odjel do války. O několik let později se Daisy vdala za Toma Buchanana, ale těsně před svatbou si to chtěla rozmyslet, protože jí přišel dopis od Gatsbyho. Potom měla šťastné manželství, až do chvíle, kdy ji Tom začal s různými ženami podvádět. Když se u Daisy na návštěvě zmínil Nick o sousedovi Gatsbym, Daisy se potom Jordan na Gatsbyho vyptávala. Dům na Západním Vejci prý Gatsby koupil schválně, aby měl Daisy hned za zálivem. Gatsby po Nickovi také chce, aby byl prostředníkem setkání jeho a Daisy- Daisy má pozvat k sobě domů na čaj a Gatsby tam potom také přijde. Gatsby také doufal, že Daisy jednou přijde na jeho večírky, ale bohužel nepřišla. 

Nick pozve Daisy k sobě domů na čaj, ale neřekne jí nic o Gatsbym. Daisy přijde a hned po ní i Gatsby a oba jsou ze společného setkání po 5 letech celý nesví, v rozpacích a neví, o čem mají mluvit. Nick je tedy nechá o samotě.  Když se vrátí Gatsby a Daisy jsou zabráni do sebe. Potom jdou všichni ke Gatsbymu domů a Gatsby potom Daisy provádí po svém domě.  Daisy je nadšena z přepychu toho domu a Gatsby i ona jsou do sebe zamilovaní. 

Nick vypráví, že mu jednou, o něco později Gatsby vyprávěl o svém životě. Původně se jmenoval James Gatz a žil v Severní Dakotě. Jeho rodiče byli chudí neúspěšní sedláci, ale on chtěl něčeho dosáhnout. V sedmnácti si změnil jméno na Jay Gatsby a odplul pryč na lodi s kapitánem Danem Codym. Pracoval na této lodi 5 let. Poté Cody zemřel a on neměl žádné peníze. Nick většinu času tráví s Jordan a věnuje se obchodu s papíry a jednoho dne jde ke Gatsbymu na večírek. Zrovna tam je Tom a Gatsby mu jen tak řekne, že se zná s jeho ženou. Tom hned začne na Daisy žárlit. Poté přijde na večírek Tom i Daisy společně. Gatsby s Daisy tančí. Když odchází Tom řekne, že si o Gatsbym zjistí, co je zač a že si myslí, že je to pašerák alkoholu. Když Gatsby mluvil s Nickem, říkal, že by byl nejradši, kdyby se Daisy rozvedla, a potom si vzala jeho. Gatsby také zjišťuje, že Daisy se na večírku dobře nebavila a že jí to nudilo.

Gatsby přestane dělat večírky a propustí veškeré sloužící a najme místo nich nové, kteří nechodí do města a jsou to sourozenci, protože potřebuje, aby ho nikdo nemohl drbat ve městě, protože k němu domů chodí často Daisy.  Jednoho dne se u Toma doma sejde Daisy, Jordan, Tom, Nick, i Gatsby. Daisy s Gatsbym se na sebe dívají a Tom zjistí, že se milují. Potom jedou všichni do hotelu do města. Tam se Tom s Gatsbym pohádají a Gatsby řekne Tomovi, že ho Daisy nikdy nemilovala a miluje jeho. Daisy ale řekne, že měla ráda oba dva. Potom Tom na Gatsbyho vytáhne, že je Gatsby pašerák alkoholu, který pracuje pro partu, kterou vede Wolfsheim, a spolu prý skoupili krámky, kde pod pultem prodávali doma pálený líh. Když se to Daisy dozví, je z toho hotová, a je jasné, že jestli předtím chtěla Toma nechat, jsou nyní její všechny úmysly dávno pryč. Gatsby zjistí, že naději na svojí lásku už ztratil. Zpátky jede Tom, s Jordan a Nickem v jednom autě a Gatsby s Daisy zvlášť v Gatsbyho autě. Gatsby nechá Daisy řídit a Daisy je nervozní, a tak jede rychle. Náhle jim na předměstí skočí před auto Myrtle a Daisy při velké rychlosti nezvládne řízení a Myrtle přejede. Poté odjede z místa činu rychle pryč. Předtím se Wilson dozvěděl o nevěře své ženy Myrtle, rohodl se, že jí to odpustí a proto potřeboval vydělat ještě nějaké peníze a za dva dny se chtěl odstěhovat jinam. Do té doby jí zamkl v domě a sám byl neštastný z její nevěry. Jenže Myrtle na něj byla naštvaná a po hádce s ním mu chtěla utéct a tak vyběhla z domu rovnou na silnici, jenže se nerozhlédla a tak jí přejelo Gatsbyho auto. Nikdo neví, kdo Myrtle zabil, a Wilson, který jí bláznivě miloval, nemyslí na nic jiného než na to, až toho člověka zabije a pomstí se. Tom s Nickem potom jedou okolo a dozvídají se o nehodě, Tom pláče. Večer jde Nick ke Gatsbymu a ten mu řekne, jak to opravdu bylo a že vrahem je Daisy, ale že on to chce vzít na sebe, aby se Daisy nic nestalo.  Potom mu večer Gatsby vypráví o svém životě, jeho sen o naplněné lásce k Daisy se vlastně rozpadl, kvůli zlému Tomovi. Zamiloval se do Daisy, ale vzít si ji nemohl, protože ona byla bohatá a on chudý. Proto jí lhal, že je také bohatý. Měli se rádi, ale potom šel Gatsby do války a po válce ho místo domů, omylem poslali do Oxfordu, kde mu přišel dopis od Daisy, že se vdává za bohatého Toma Buchanana. Potom se vrátil domů, ale neměl peníze a tak odjel pryč. Tom řekl Wilsonovi, že auto, které zabilo Myrtle, bylo Gatsbyho, a tak si Wilson myslí, že Myrtle ho podváděla s Gatsbym, a že za ním potom běžela a chtěla jeho auto zastavit, ale on jí přejel a nevšímal si jí. Ve skutečnosti Myrtle utíkala před manželem a nerozhlédla se. Wilson si vezme pistoli a jde ke Gatsbymu. Wilson zastřelí nejdřív Gatsbyho, který je v bazénu a potom sebe. 

Nick se rozejde s Jordan, protože jednou nemohl přijít na čaj, když ho zvala. Nick zařizuje Gatsbymu pohřeb a zve na něj Gatsbyho známé. Všichni ale odmítají přijít, i Wolfsheim. Nakonec přijede v den pohřbu pouze Gatsbyho otec pan Gatz, který měl Gatsbyho rád, věděl, že to někam v životě dotáhne a Gatsby byl na něj hodný, posílal mu peníze a postavil mu dům. Na pohřbu je nakonec jen Nick, který měl Gatbyho jako jediný opravdu rád, jeho otec pan Gatz a poté ještě přijede jeden muž s večírků, který obdivoval Gatsbyho knihy a který se chtěl dostat do Gatsbyho domu, ale nedostal se tam, tak šel na pohřeb. Daisy ani Tom nepřijeli. Hned den po přejetí Myrtle odjeli neznámo kam.  Jednou potká Nick Toma někde ve městě a dozví se od něj, že on řekl Wilsnovi o Gatsbym a jeho autě. Nick je ze sobeckých lidí jako jsou Tom a Daisy zhnusen a vrací se zpátky domů na Středozápad. 

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!