Velký Gatsby – čtenářský deník

Kniha: Velký Gatsby

Autor: Francis Scott Fitzgerald

Deník přidal(a): Anna

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Zařazení:

– USA New York, Long island

– meziválečné období rok 1922

– za doby prohibice v USA

– jazzový věk

 

Francis Scott Fitzgerald:

– 24. 9. 1896 – 21. 12. 1940

– americký spisovatel a scénárista

– autor ztracené generace (Lidé, kteří byli 1. světové válce a po návratu mají na svět jiný pohled než zbytek populace.)

– dnes je považován za jednoho z nejlepších autorů 20. století

– za svůj život napsal 5 románů (např. Krásní a prokletí), kdy jeho poslední je nedokončený a byl vydán po jeho smrti

– jeho manželka Zelda Sayrová

 

– Zelda byla předlohou pro Daisy

román byl mnohokrát zfilmován, nejnovější z roku 2013, v hlavní roli Leonadro Di Caprio jako Jay Gatsby

 

Velký Gatsby

Literární druh: epika, próza

 

Literární žánr: román

 

– vyprávění – vypravěč Nick Carraway – ich forma

 

Hlavní téma: Splnění Amerického snu. Rozdíly života sociálních tříd. Večírky život v přepychu

 

Hlavní myšlenka: Dosažení svého snu.

 

Hlavní postavy:

Jay Gatsby – Neskutečně bohatý mladý muž, který netouží po ničem jiném, než po Daisině lásce. Lidé se přou o jeho minulosti, která oplývá tajemstvím. Optimistický, má vysněný život, o který usiluje.

Daisy Buchananová – Manželka Toma, krásná, ale povrchní, naivní a neví co chce. Má ráda svůj pohodlný život v přepychu.

Nick Carraway – Vypravěč, bratranec Daisy. Vypráví o době bytí v New Yorku. Důležitý prostředník mezi Daisy a Gatsbym. Neví co si má myslet o Gatsbym, ale je jeho přítel.

Tom Buchanan – Chodil s Nickem na vysokou školu. Manžel Daisy, arogantí a bohatý muž, ale Daisy miluje.

Jordan Bakerová – Přítelkyně Daisy, hráčka golfu. Podobně jako Nick, je  prostředník mezi Gatsbym a Daisy.

Myrtle Wilsonová – Manželaka George, milenka Toma. Užívá si Tomovo bohatství.

George Wilson – Majitel autoservisu na předměstí New Yorku.

 

Děj:

Nick Carraway vypráví o svém životě v New Yorku a přátelství s Jayem Gatsbym. Do New Yorku přijel, aby si vydělal nějaké peníze na burze. Zabydlí se v malém domě na Long Islandu. Jeho soused je po celém městě známý a bohatý Gatsby.

Po příjezdu do New Yorku jde na návštěvu k Buchananovím. Daisy a Tom mají malou dceru. Jejich manželství není nijak šťastné. Tom má ve městě milenku, kterou dokonce Nickovi představí. U Buchanonovích se Nick seznámí s Jordan.

Gatsby vždy o víkendu pořádá velké večírky, na které se sjede celé město. Jednoho rána dostane Nick pozvánu na jeho večírek. Na večírku se seznámí s Gatsbym. Poté je na večírky zván pravidelně a s Gatsbym se spřátelí. Okolo Gatsbyho osoby koluje hodně pomluv, proto Nick vlastně neví, co si o něm má myslet. Gatsby mu tedy postupně říká o své minulosti. Původně se jmenoval Gatz a pocházel z chudé rodiny. To se mu však nelíbilo, proto utekl z domova a na moři zachránil milionáře Dana Codyho, který ho naučil, jak se chovat a dopomohl mu k penězům. Jeho život mu změnila láska k mladé bohaté dívce Daisy, ale dělilo je rozdílné společenské postavení a válka. Mezitím, co byl Gatsby ve válce, se ale Daisy provdala za Toma Buchanana. Gatsby se sní touží setka, čemuž pomůže Nick. Jejich setkání způsobí zmatek a rozvrat v jejím manželství s Tomem.

Toto vyvrcholí na soukromém večírku, kde se ukáže, že Gatsby jí miluje, ale ona vlastně neví co chce. Daisy rozčileně odjíždí a Gatsby jede s ní, ale cestou se stane tragická událost. Myrtle přejede automobil, který patří Gatsbymu, ale za volantem seděla Daisy. Z toho je manžel Myrtle zničený a rozhodl se najít člověka, kterému to auto patřilo. Zároveň vyjde najevo, že Myrtle George podváděla a on si myslí, že to auto paří právě jejímu milenci. Tom, protože je Georgův přítel, mu naznačí, komu to auto, které ujelo z místa nehody patří.

Daisy má Gatsbymu zavolat, jak se rozhodla, ale on už její hovor nestihne, protože je zastřelen Georgem, který mstí svojí ženu. Poté spáchá sebevraždu. Ironií osudu je, že nad Gatsbym nikdo netruchlí. Přesto, že Nick obvolá každého, kdo ho znal, nikdo se na pohřeb nedostaví, krom Gatsbyho otce. Tom a Daisy odjíždí z města a Nick je celou záležitostí znechucen, proto odjíždí z New Yorku a vrací se zpět domů.

 

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!