Ze života hmyzu – čtenářský deník

 

Kniha: Ze života hmyzu

Autor: Karel Čapek, Josef Čapek

Deník přidal(a): 458

 

 

 

 

JOSEF ČAPEK

Byl starší bratr Karla a prostřední dítě Čapkových, byl to spisovatel, kritik, teoretik a malíř. Zabýval se hlavně malířstvím a knižní grafikou a to ho nejvíc proslavilo. Nebyl tak průbojný jako Karel, a proto jsou některé jeho díla přehlíženy, protože byly zastíněny jeho bratrem. Chodil na Uměleckoprůmyslovou školu. Byl zakladatel Skupiny výtvarných umělců. Často psal do různých časopisů a novin. 1939 byl zatčen za protifašistické smýšlení a umřel v koncentračním táboře (maloval rodokmeny členů SS) na tyfus.

Další díla: O pejskovi a kočičce, cestopisy, Stín kapradiny (detektivka).

 

ZE ŽIVOTA HMYZU

POSTAVY

  • Celý děj je založen na postavách a jednotlivých vlastnostech hmyzu.
  • Tulák – provází nás dějem, vede filosofické monology, hodnotí charaktery hmyzu, poněkud zklamaný životem
  • Motýli – povrchní, přelétaví, znudění, lehkomyslní, pokrytečtí, falešní
  • Chrobáci – materialisté, smyslem jejich života je majetek, jsou chamtiví, hromadiví
  • Lumek – stará se jen o svou dceru, larvičku, dělá kvůli ní příšerné věci, na ostatní nebere ohled. Vidí v ní jen to dobré. Dcera Larvička je rozmazlená díky tomuto.
  • Cvrčkové – sobečtí, starají se jen o svou rodinu, o sebe, radují se z cizího neštěstí, těží z něj
  • Parazit – pokrytec, všem přitakává, říká co se mu zrovna hodí, odporuje si
  • Kukla, jepice – hlásá, že z ní bude něco velikého, je egoistická, znázorňuje individualismus, opěvují život
  • Mravenci – pracovití, strojovití, zmanipulováni totalitním režimem, podřizují se mu, touží po ovládnutí světa
  • Slimáci – nezabývají se životy ostatních

 

DĚJ

Předmluva – Přichází opilý Tulák, který nás provází celou hrou, vede monolog, ve kterém mluví o tom, že ho lidé oslovují člověče, říká, že mu tohle oslovení nevadí, protože on přece člověk je, ale domnívá se, že kdyby on někoho takto oslovil, urazili by se. Rozhodne se, že lidi bude považovat za hmyz, když se jim to nelíbí. Přichází Pedant, který se snaží chytit motýli, popisuje řád přírody a věčný zápas lásky. Tulák nad tímto přemýšlí a tím se dostává mezi motýli.

První dějství – Motýlové – Motýlů je celkem pět. Dva páry a osamocený básník Felix, který se snaží získat přízeň zadané motýlice Iris. Motýli mezi sebou neustále flirtují a neberou ohled na to, že jsou zadaní. Jedna motýlice dokonce flirtuje s Tulákem. Milý motýlice Iris nakonec sežere pták, ale příliš ji to nemrzí a má poměr se snoubencem druhé motýlice Clythie. Felix zůstává sám, nepodařilo se mu získat přízeň motýlic.

Druhé dějství – Kořistníci – Poprvé se objevuje kukla, která hlásá, že se z ní zrodí něco velikého, že něco velikého dokáže. Pak přicházejí chrobáci (hovniválové), kteří kutálí svou kuličku. Jsou nenasytní a říkají, že teď že mají jednu, musí mít druhou a tak hledají úkryt pro kuličku, aby mohli válet druhou. Cizí chrobák však jejich kuličku nakonec najde a ukradne ji. Na scénu přichází poprvé Lumek, který nese mrtvého cvrčka pro svou dceru Larvičku a vychvaluje ji, jak je chytrá a úžasná. Pak se poprvé na scéně objevují Cvrček a Cvrčková, kteří čekají dítě a stěhují se do bytu, kde byl poslední majitel zavražděn (pravděpodobně Lumkem). Radují se z jeho neštěstí. Lumek nakonec zavraždí Cvrčkovou i Cvrčka, aby měl potravu pro Larvičku. Na scénu přichází Parazit, který všem přitakává, nakonec Larvičku sežere.

Třetí dějství – Mravenci – odehrává se v mraveništi, kde mravenci pracují rychlím tempem, do rytmu jim počítá slepec, v rychlém tempu mnoho mravenců umírá v zájmu celku. Vypukne válka se žlutými mravenci, jsou to poslední mravenci, které si nepodmanili, po jejich podmanění ovládnou svět (Území mezi dvěma stébly trávy). Žlutí mravenci však válku vyhrávají. Znechucený Tulák vůdce žlutých mravenců zašlápne.

Epilog – Život a smrt – Tulák se probouzí mezi jepicemi, které opěvují velikost života a postupně umírají, kukla se promění v jepici, než stihne něco velikého udělat, umírá. Se smrtí zápasí i Tulák, pozorují ho dva slimáci, nakonec Tulák umře a najde ho v lese dřevorubec, vysloví myšlenku, že když někdo umře, někdo jiný se narodí.

Alternativní konec – Tulák se probudí ze snu, dřevorubec mu nabídne práci a Tulák se tak začleňuje do společnosti.

 

CHROBAČKA: Ty, Chrobáčku!

CHROBÁK: No copak?

CHROBAČKA: Já mám ouzkost. Aby nám ji pak někdo neukradnul.

CHROBÁK: Co? Koho?

CHROBAČKA: Naši kuličku. Naše potěšení. Naše všechno.

CHROBÁK: Naši ku-kuličku? Proboha nestraš!

 CHROBAČKA: Když… když… když ji nemůžem s sebou valit, až budeme dělat tu druhou.

CHROBÁK: Uložíme ji, víš? U-lo-žíme. Schováme. Pěkně zahrabeme. Počkej, někam do důlku, do důlečku, do bezpečí, víš? Ukládat se musí.

CHROBAČKA: Jen aby ji někdo nenašel!

CHROBÁK: Nene, tototo! Nemluv! Kdepak, uk

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!