Zlodějka knih – čtenářský deník

 

Kniha: Zlodějka knih

Autor: Markus Zusak

Deník přidal(a): student

 

 

 

 

Děj knihy:

  • Liesel přijíždí ke svým pěstounům a zvyká si na ně. V noci se probouzí z nočních můr – Hans ji učí písmena – přečte svou první knihu, kterou sebrala na hřbitově ze sněhu (když pohřbívali jejího malého bratříčka).
  • Druhou knihu Liesel vytáhne z horkého popela (Hitlerovy narozeniny – pálila se židovská literatura). Zahlédla ji při tom manželka starosty (Ilsa) – vidí v Liesel svého syna a pustí ji do své knihovny – Liesel to tam miluje.
  • Situace se zhoršuje, Ilsa odmítá další várku prádla – Liesel se na ni rozzlobí a přestává k ní chodit, knihy jí však chybí – začne chodit do knihovny „krást“ (vypůjčovat si je).
  • Přijde k nim Max (Hans jeho otci kdysi slíbil kdykoli pomoct – zachránil mu totiž život). Rodina ho ukryje ve sklepě, Liesel za ním často chodí, povídá si s ním a nosí mu drobné dárky. On jí za to ze starého Mein Kampfu vyrobí dvě krátké knihy, aby si do nich mohla psát a z něčeho odporného udělala něco krásného.
  • Během bombardování okolních měst se celá ulice schází ve sklepě u sousedů (kromě Maxe) a Liesel jim čte – lidé ji poslouchají a uklidňuje je to, přichází na jiné myšlenky.
  • Max se bojí, že dostane rodinu do problémů (stále častěji probíhají namátkové prohlídky domů) – odchází. Liesel se o něj bojí, sleduje průvody Židů městem směřující do Dachau a hledá v nich Maxe. Hans to pozoruje s ní a jednomu z Židů podá kousek chleba- je za to ztrestán bičem a předvolán do armády, tam si zlomí nohu, a brzy se tedy vrací domů. Během jednoho z pochodů do Dachau zahlédne Liesel v davu i Maxe.
  • V noci, když Liesel usne ve sklepě, kde si psala svůj příběh, je město bombardováno. Přežije pouze Liesel. Všichni její blízcí včetně kamaráda Rudyho jsou mrtví. Liesel se pak loučí se svou rodinou, sousedy a s Rudym, kterého přitom políbí (konečně se tedy dočká polibku od Liesel…). Svou knihu zapomene na zemi.
  • Knihu sebere Smrt, která pak celý příběh vypráví.
  • Max se po válce objevuje v Molchingu a znovu se shledává s Liesel (té se po smrti Hubermannových ujala Ilsa a pak Rudyho otec, když se vrátil z války). Smrt si na závěr přichází i pro Lieselinu duši (ta už je velmi stará, žije v Sydney a má svou rodinu), vrací jí její knihu a přiznává se jí s tajnou věcí – Lidi ji děsí.


Další podobné materiály na webu:

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!