Na západní frontě klid – čtenářský deník (5)

Kniha: Na západní frontě klid

Autor: Erich Maria Remarque

Deník přidal(a): Luciiina

Rozbor: Rozbor-dila.cz

 

 

 

 

Bibliografický údaj: Remarque Erich, Na západní frontě klid, 2015: Praha.

Základní informace o autorovi: Celým jménem Erich Maria Remarque byl německý prozaik a dramatik. Žil od roku 1898 do 1970.

Co mi na autorovi připadá zajímavé: Vystřídal mnoho povolání, mezi které například patří agent firmy s náhrobními kameny, automobilový závodník a reklamní agent.

 

Další 3 knihy, které autor napsal:

  • Tři kamarádi
  • Vítězný oblouk
  • Cesta zpátky

 

Co se v knize odehrává (obsah):

Příběh vypráví o mladém muži Pavlu Bäumerovi a jeho přátelích (někteří jsou jeho spolužáci z gymnázia), kteří se na popud jejich učitele tělocviku nabídli jako dobrovolníci do německé armády. Chlapci pomalu zjišťují, že život na frontě rozhodně nevypadá tak, jak si ho představovali. Pomalu ale jistě všichni umírají, až zůstanou naživu pouze Pavel a Kat. Jednoho dne na frontě, když už se blíží konec války, byl však Kat postřelen do nohy, a tak ho Pavel chtěl donést do nemocnice. Když ho konečně do nemocnice donese, zjistí, že Kat mu doslova umřel na zádech, protože se mu malá střepina zabodla do hlavy. Sám hlavní hrdina padl v září roku 1918, kdy byl na frontě takový klid a pokoj, že jediná zpráva z bojiště byla: Na západní frontě klid…

 

Co asi kniha chce sdělit světu?

Myslím, že chce poukázat na to, jak to ve válce opravdu vypadalo, jaké strasti museli každý den vojáci přežívat, jak těžký život vojáci i ti, kteří přežili, měli, protože se už po každodenních rozhodnutích, které mohli zaručit jejich přežití nebo smrt nikdy nezvládli vrátit do kolejí starého života.

 

Hlavní postava: Pavel Bäumer

Co se mi na hlavní postavě líbí? To, že je ochoten si přiznat, jak pravda ve skutečnosti vypadá.

Co se mi na ní nelíbí? Že později i s nadějí na přežití upadne do melancholie.

Co byl pro hlavní postavu nejhorší moment? Když i poslední z jeho přátel z roty umřel (všechna radost z něj vyprchala).

Udělali byste něco jinak než hlavní postava? Co? Ano, určitě bych se dobrovolně nepřihlásila k odvodu a myslím, že i kdyby mě chtěli odvést, tak bych raději šla do vězení, než do války.

Pro nás druhá nejdůležitější postava a proč si to myslím: Stanislav Katczinský (Kat), byl dobrým přítelem Pavla, mnohokrát mu pomohl, vždy věděl, kde sehnat jídlo a byl poslední, kdo spolu s Pavlem přežili z jejich roty.

Kde se příběh odehrává? Převážně na západní frontě a v jejím okolí, také v rodném městě Pavla.

V čem je místo, kde se kniha odehrává, jiné než to, kde žiju? Dnes naštěstí není válka ani žádná ekonomická krize, takže se nám žije poměrně dost dobře, je všeho dost, není povinnost být vojákem a všichni máme mnohem větší naději, že přežijeme.

V jakých letech se příběh asi odehrává? Odehrává se za první světové války v letech 1915-1918

Jakou výhodu má podle vás doba, kdy se příběh odehrává? O žádné nevím, příběh se odehrává za války a dnes je v Evropě klid, což si myslím, že je mnohem lepší.

1 slovo, které obohatilo moji slovní zásobu + co znamená:

Komisárek-chleba pečený pro vojáky

 

3 jazykové prostředky (metafora, přirovnání, knižní výraz…)

  • Prušáci-hovorový výraz
  • Špekoune- hovorový výraz (nadávka)
  • Bublání fronty- metonymie

 

Překvapilo vás něco v knize? Ano, že hlavní hrdina nakonec taky umřel.

Napsali byste v něčem knihu jinak? Asi bych jich alespoň pár nechala přežít a ukázala bych, jak jejich život pokračoval dál.

O čem jste přemýšleli, když jste knihu četli? Že je strašné, že takhle to ve skutečnosti bylo a že doufám, že další válka nebude, nebo ji nezažiji.

Proč je podle vás tato kniha dobrá nebo špatná? Kniha je dobrá, protože nám ukáže, jak válka ve skutečnosti vypadala.

Komu byste knihu doporučili a proč? Všem lidem, i těm, kteří si válku nepřejí a i se o ní bojí si číst, protože každý by si měl uvědomit, že života a míru bychom si měli vážit.

 

Jaké další dvě knihy byste označili jako podobné?

  • Bílá nemoc
  • Tři kamarádi

 

Jak by vypadal váš den, kdybyste ho museli strávit v této knize? Doufám, že to se nikdy nestane, ale asi bych se společně s druhou rotou snažila přežít, zůstat nezraněná a dobře se najíst.

 

Najděte jakýkoliv cizí názor na tuto knihu, uveďte ho, správně ho ocitujte a napište, co si o něm myslíte:

[1]„Přečteno v rámci maturitní četby.

Jedna z mála maturitních knih, kterou si bezpochyby přečtu znovu. Silný příběh, který poukazuje na nesmyslnost a zbytečnost války, popisuje vztahy mezi vojáky…

Nemyslím si, že je potřeba k tomu psát něco více – tato kniha byla už tolikrát rozebrána a je tak známá, že nepotřebuje bližší specifikaci“.

Nezbývá mi nic jiného, než s tímto komentářem souhlasit, protože, kdybych měla něco dodávat, musela bych lhát (jedině, že já jsem četla knihu díky malé maturitě).

 

Jakékoliv vaše další poznámky ke knize: osobně mi válka přijde nesmyslná a vadí mi, že v naší historii bylo tolik krvavých konfliktů, ale tato kniha se mi líbila, protože byla poměrně čtivá.

 

Zdroje:

  • https://www.ceskatelevize.cz/porady/17185-na-zapadni-fronte-klid/
  • https://www.databazeknih.cz/autori/erich-maria-remarque-131
  • https://www.spisovatele.cz/erich-maria-remarque
  • http://1914-1918.npmk.cz/node/68

[1] 1T0S_, názor na knihu-https://www.databazeknih.cz/knihy/na-zapadni-fronte-klid-250, 2018:místo neznámé.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!