Revizor – čtenářský deník (2)

Kniha: Revizor

Autor: Nikolaj Vasilijevič Gogol

Deník přidal(a): Karel Hofmann

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

O knize:

Kniha byla vydaná v roce 1836. Přeložil Josef Mikuláš Boleslavský.

V Praze kniha vyšla v roce 1867. Přeložil Mikuláš a Knapp.

 

O autorovi:

Nikolaj Vasilijevič Gogol: Byl ruský prozaik a dramatik, ukrajinského původu, představitel ruského realismu. V roce 1828 se odstěhoval do Petrohradu, kde byl přijat do divadla, ale nebyl úspěšný. Nakonec působil jako úředník. Nejlepší z jeho díla jsou povídky, kde plně využil své vypravěčské umění a schopnost spojovat reálné s fantastickým.

 

Ukázka:

Jednání první strana 3: Špitální rada:  Člověk je tvor jednoduchý: Když má umřít, umře. Když se má uzdravit, tak se uzdraví. V tom dialogu mají doktoři pravdu. Když je tělo připraveno na smrt tak mu žádné léky a léčení nepomůže. A nezáleží na tom, jak člověk chce či nechce. Co se má stát se stane.

Strana 4 : Hejtman: Inu, ve štěňatech nebo v čem jiném- pořád jsou to úplatky. Ano tohle se hodí přesně do naší země. Lidé si neuvědomují, že nejen peníze jsou úplatky. A je jedno v jaký míře a co to je. Jednou je to úplatek tak to člověk nemůže brát jako dar.

Strana 7 : Poštmistr: Já vím, já vím. Mně nemusíte nic vysvětlovat, tohle já dělám stejně, ani ne tak z ostražitosti jako spíš ze zvědavosti. V dnešní době jsou lidé až moc zvědavý, že si ani neuvědomují, že už je to jejich drzost či nevychování.

 

Postavy:

Chlestakov: Nepatrný petrohradský úředník. Veliký podvodník a lhář ale i velký povaleč, který okáže být velice chytrý. K tomu mu ale napomáhá hloupost a strach obyvatel městečka. Jako údajný revizor bere úplatky.

Hejtman: Chová se důležitě a důstojně. Ze strachu jedná jako zbavený vůle. Rád uplácí a rád bere ostatním.

Osip: Stejně prolhaný jak jeho pán Chlestakov. Jinak velice chudý sluha

Anna Andrejevna: Hejtmanova manželka. Velice povýšená nad všemi a všechno chce vědět jako první. Taková vesnická panička co si myslí, že jí vše patří. Lidé jí nemají moc v lásce a vědí o ní své.

Dále : poštmistr špekin,školní inspektor Chlopov, soudce Ljapkin, kurátor Zamljanika, lékař Hubner, statkáři Bobčinskij a Dobčinskij, policejní direktor, Podomek, Marie Antonovna

 

Děj:

Příběh se odehrává v jedné malé vesnici v Rusku. Život je tu na opravdu špatné úrovni. Úředníci vesnice pracují převážně jen a jen na úplatcích. Jednoho dne přijde dopis městskému Hejtmanovi, že se má dostavit revizor z Petrohradu. Díky tomu ve vesnici zavládne humbuk. Všechno se začne dávat do kupy, aby to vypadalo co nejlíp jako všude jinde. Jenže si revizora spletou v hospodě s podvodníkem jménem Chlestakov. Ten toho využije a se svým sluhou si naberou všechno, především peníze. Jednoho dne Chlestakov pořádá Hejtmanovou dceru o ruku. Ta to přijme a celá rodina je tím pádem šťastná a chlubí se s tím všude možně. Chlestakov řekne, že musí na nejvýš dva dny odjet za svým otcem. Jenže už se nikdy nevrátí a díky dopisu celá vesnice řekne, že to byl podvodník. Ten den když se to zjistí, přijde zpráva od pravého revizora, že se k němu Hejtman má dostavit.

 

Dílo v kontextu a autorovy tvorby:

Kniha je autorova prvotina a nikde nepoužil stejnou postavu či něco jiného.

 

Ocenění:

Dílo mělo velký úspěch. Na toto téma byl natočen televizní film a po celém světě odehraných několik divadelních her.

 

Hlavní myšlenka díla:

Hlavní myšlenka díla ukazovala na vliv peněz na člověka a dá se porovnat s dnešními událostmi okolo korupce.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!