Kniha: Sophiina volba
Autor: William Styron
Deník přidal(a): karin
Literární druh: epika
Literární žánr: psychologický román
Kompozice: tři časové roviny, děj není napsaný chronologicky, častá retrospektiva, ich forma
Jazyk díla: obecná i spisovná čeština, hovorový jazyk, častá přímá řeč, místy vulgarismy a cizí slova
„Vezměte si tu menší!“ vykřikla. „Vezměte si mou malou!“
A v té chvíli vzal doktorův pomocník Evu šetrně za ručičku – na jeho ohleduplnost se Sophie marně snažila zapomenout – a odváděl ji do čekající legie zatracených. Věčně si vybavovala ten matný obrázek, jak se to dítě se zoufale prosebnými zraky stále a stále otáčí.
Časoprostor: před válkou v Krakově, během války v Osvětimi a roku 1947 v New Yorku
Charakteristika postav
- Stingo – vypravěč, začínající jižanský spisovatel, hodný, trpělivý, osamocený. Není sobecký, touží po lásce, zamilovává se do Sophie, i když ví, že svoji lásku musí skrývat. Velmi si cení jeho přátelství se Sophií a Nathanem, často dá na jejich názor, rozhodne se proto ignorovat veškeré Nathanovo výjevy. Je dobrý kamarád a posluchač.
- Sophie – polská emigrantka, vzpamatovává se z hrůz koncentračního tábora a snaží se začít nový život v USA. Mluví mnoha jazyky, i když v angličtině stále občas dělá chyby. Je to krásná žena, udělala by vše pro svojí rodinu, ze zoufalství se dokonce pokusila svést velitele Osvětimi. Je zcela závislá na příteli Nathanovi, který je příčinou mnoha jejích příkoří. V Americe se snaží najít ztracenou stabilitu v životě a najít nový smysl. Nedaří se jí to, je zdrcená, nemůže pokračovat dál, přestává věřit v Boha a nakonec si sáhne na život.
- Nathan – Sophiin žárlivý milenec, narkoman a schizofrenik, neuvědomuje si svou nemoc, která je příčinou jeho nevyzpytatelnosti. V dobré náladě by Sophii i Stingovi snesl modré z nebe, ve špatné se neostýchá Sophii uhodit, nadávat ji, vyhrožovat, dostává se do nepříčetného stavu. Je závislý na drogách, přesto je velmi chytrý.
Stručný obsah:
Stingo se přestěhuje do Růžového paláce v Brooklynu, kde se snaží napsat román. Postupně je vtažen do dramatického vztahu mezi Sophií a Nathanem. Sophie mu vypráví svůj životní příběh o hrůzách holocaustu, o svých dětech a svých volbách, které musela udělat. Pro Stinga je Sophie bohyní, touží po ní. Vztah Sophie a Nathana prochází krizí, Sophie se uchyluje do Stingovy náruče. Spolu se rozhodnou, že odjedou na jih. Sophie nakonec Stinga opouští a navrací se zpátky ke své velké lásce – Nathanovi. Stingo se vydává Sophii hledat a nalézá ji v náručí Nathana – oba mrtvé.
Interpretace: Kniha je vzpomínkou na krutosti dějící se za druhé druhé světové války a velká kritika totalitních režimů.
Vlastní názor:
Sophiina volba je úžasné a náročné dílo. Skrze všechna složitá souvětí, velmi časté posouvání se v ději a množství cizích slov, se kniha čte pomalu. Nijak jí to však neubírá, člověk má čas se nad vším dojmout. Postupně se odhaluje celý Sophiin život a na konci knihy není sebevražda milenecké dvojice tak neuvěřitelná. Koncentrační tábor je popsán velmi detailně a otázka vyrovnání se ze zážitky z něho je značně zajímavá. Knize bych vytkla jedině příliš zdlouhavý začátek, který věnoval pozornost Stingově (Styronově) záčátku spisovatelské kariéry. Myslím si, že to pro děj nebylo až tak nutné a spisovatel měl jen potřebu někde udat svou autobiografii.
Oblíbená pasáž: ,
„Jsi úžasný Milenec, Stingo. Připadám si tak špatná, že já teď musím odejít. Odpusť mi, že píšu tak špatnou angličtinou. Mám ráda Nathana, ale teď pociťuju silnou nenávist k životu a k Bohu. Ať jde celý Pan Bůh se vším svým Hande Werk DO HAJZLU. I se životem. I s tím, co zbylo z Lásky.“