Na Cestě – čtenářský deník

Kniha: Na Cestě

Autor: Jack Kerouac

Deník přidal(a): Kateřina

Podobný materiál: Rozbor díla

 

Čtenářský deník: Na Cestě

Postavy:

  • Sal Paradise – vypravěč (představuje Jacka Kerouaca), mladý student, klidný, touží po nespoutaném životě a cestování, vidí vzor v Deanovi
  • Dean Moriarty – velmi dobrý přítel vypravěče (představuje Neala Cassadyho), tulák, mladý, problémový, nespolehlivý, nestálý, plný života

Děj:

  1. částSal je mladý student a spisovatel, který bydlí u své tety v New Yorku. Na začátku knihy vypráví o prvním seznámení s Deanem. Dean většinu svého života strávil na ulici a v pasťácích za krádeže aut. Je to však bezesporu zajímavá osoba, toužící po kultuře, vzdělání a užívaní si života. Jednoho dne Dean přijíždí do New Yorku a navštěvuje Sala, aby se naučil psát. Nějakou dobu u něj i bydlí a vlastně ho využívá. Sal si to vše uvědomuje, ale nevadí mu to, protože má na oplátku po svém boku člověka, ke kterému vhlíží. Sal miluje tenhle typ lidí, jako je Dean, jelikož mu ukazují něco zajímavého a lepšího, než jsou obyčejní Američané. Po nějaké době Dean New York opouští. Sal se vydává do Denveru. Che poznat všechny ty úžasné lidi, místa a zážitky o kterých, převážně slýchal od Deana. Cestuje převážně autobusem, později kvůli penězům využívá stop. Z Danveru odjíždí do San Francisca, pak do Los Angles a nakonec domů k tetičce do New Yorku.
  2. část Sal se vydává s tetičkou za příbuznými do Virginie. Příležitostně pracuje, a později se potkává s Deanem, který se mezitím oženil, začal pracovat a začal vést klidný život. Dean se po setkání se Salem opět zblázní a vyráží spolu jih do New Orleans, později do Kalifornie a do San Francisca, kde se spolu poněkud rozhádají a Sal odjíždí domů.
  3. část Sala opět popadají choutky po cestování, a tak se vydává znovu do Denveru. Tam to, ale nebylo ono, tak se jel udobřit s Deanem do San Francisca. Ten zrovna neprožívá dobré období, ale je rád za Salovu přítomnost. Napadlo je, že by se vydali do Itálie, ale nakonec skončili u cesty domů do New Yorku, kam to však vzali přes Denver, Chicago a Detroit.
  4. částSal má dost peněz z prodeje knihy, kterou napsal, a tak se vydal přes řadu měst do Denveru, kde se opět setkává s řadou starých přátel. Tam Sala napadne, že by se vydal do Mexika se Stanem, kterého potkal právě nedávno na cestě do Denveru. Když za nimi pak přijel i Dean, bylo vše jasné. Tihle tři se vydali do Mexico City. Po cestě se poflakují po jazzových klubech, zastaví se v San Antoniu a v Gregorii, než dorazí do Mexico City. Tam Sal onemocněl, navíc mu Dean oznámí, že odjíždí zpět do New Yorku, a tak tam Sal zůstává jen se Stanem.
  5. část – Sal popisuje jeho a Deanův návrat z Mexica domů do New Yorku. Sal si v New Yorku najde dívku a Dean se stěhuje za svou bývalou manželkou do San Francisca, pomalu se proměňuje z bezstarostného, nádherného šílence na zamlklého, nepochopeného, pochmurného člověka, který ztrácí i vůli mluvit. Dean přijíždí za Salem do New Yorku, ale loučí se za poněkud zvláštních okolností, když Sal odjíždí v autě starého přítele, který Deanovi zakáže nastoupit. A tak Sal mává ze zadního okýnka Deanovi a naposled se s ním vidí.


💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!