Kniha: 451 stupňů Fahrenheita
Autor: Ray Bradbury
Deník přidal(a): Sofie
Více na: Rozbor-dila.cz
Ray Bradbury
Narozen roku 1920, byl americký rodák, literát, spisovatel a dramatik. Narodil se v Illinois. Za svého mládí strávil spoustu času v knihovně. Nechal se inspirovat autory jako J. Verne nebo H. G. Wells. V rané dospělosti tedy vydává román, Tudy přijde něco zlého, který byl první z jeho linie polo-autobiografických románů. Na vysokou školu nešel a vedle své denní práce často navštěvoval knihovnu, kde v roce 1953 napsal jeho nejvýznamější dílo, 451 stupňů Farenheita. Často je řazen do autorů žánru science fiction a jeho román je dodnes hodnocen jako jeden z nejvýznamnějších děl reagujících na 2 sv. válku a cenzuru při ní přítomnou.
451 stupňů Fahrenheita (1953)
Epika – próza, dystopický román o budoucnosti bez kritického myšlení populace
Kontext doby:
V době napsání tohoto románu byla studená válka v plném proudu. Bradbury sledoval vývoj cenzury a propagandy jak v Americe tak v Rusku. Rozhodl se, že hrozbu, kterou to představuje pro svobodnou budoucnost, chce prezentovat v kratší, čtivé knize, kterou jak doufal, bude rád číst i běžný čtenář.
Charakteristika tématu:
V blíže nespecifikované dystopické budoucnosti román sleduje hlavní postavu Guye Montaga, který je požárníkem. Skrze jeho oči sledujeme okolí, kdy vlastnit knihy je ilegální, myslet kriticky je znevažováno a vybočovat z řady je trestáno. Minulost je předělána a všem je skrz televizi a rozhlas říkáno to stejné. Montag postupně začne přemýšlet jinak a začne se podivovat nad tím, jak cyklický jeho život je. Postuně zpochybňuje zavedené pořádky a nakonec je po policejním honu donucen utéct. Závěrem se přidá k exilové skupině literátů, kteří se knihy učí nazpaměť, abysme o jejich obsah nepřišli ani po jejich spálení.
Postavy:
- Guy Montag: zvídavý, statečný, horlivý a nespokojený se svým dosavadním životem
- Clarisse: studentka, která děsí okolí, chytrá, velmi zvídavá a nadšená pro diskurz mezi lidmi
- Mildred: Montagova manželka, nevšímavá, vpodstatě utlumená se sebevražednými sklony
- Beatty: velitel, často zmiňuje různé citace a díla, ví toho víc, než ostatní, oddán však době
Děj:
Guy Montag začíná jako požárník, který vypaluje domy, ve kterých jsou nalezeny knihy. Chodí domu za manželkou, která stále sleduje televizní programy, ale vlastně ani neví, co se v nich děje. Jednoho večera najde Mildred nehybně ležet a zavolá jí pomoc. Přijdou muži, kteří jí dají injekci, aby se vyléčila z předopování léky. Jsou velmi dysociovaní, říkají, že těchto případů mají několik za noc. Montag ráno konfrontuje Mildred, ale ta zcela odmítá, že by se něco stalo. Montag poté potká mladou slečnu Clarisse, která začne klást zvláštní dotazy. Po několika setkání mu však Mildred řekne, že Clarisse je mrtvá.
V noci jsou zavoláni k domu starší ženy, které chtějí vypálit dům s knihami, ona se však upálí s nimi. Montag je otřesen, a z jejího domu si před zničením přinese knížku. Tu poté čte, jeho manželka ho však nahlásí. Velitel Beatty mu tedy přijede vypálit domov, Montag se však rozzuří a upálí Beattyho. Poté utíká, schová se u profesora a setřese ze své stopy mechanické psy. Nakonec se nechá unášet řekou, která ho odnese na venkov, kde potká skupinu literátů a profesorů, kteří se knihy učí nazpaměť. Přidá se k nim a následně se dozvídá, že město bylo vybombardováno, a vydává se s ostatními na pomoc.
Vlastní hodnocení:
Knihu jsem četla v původní angličtině, přičemž byla jazykově velmi náročná, totéž tedy předpokládám u překladu. Nic nebylo takto příběhově jasné, vše bylo psáno tajemně, pomalu v hádankách, a někdy jsem musela číst pasáž několikrát, abych vůbec pochopila, co se stalo. V knize je též skákáno v čase, bez jasných upozornění, což zmatečnosti knihy přidává. Celá tato struktura však neskutečně vyzdvihuje atmosféru a postupnou proměnu postavy, skoro jako by to byl deník.