Komu zvoní hrana – čtenářský deník

Kniha: Komu zvoní hrana

Autor: Ernest Hemingway

Deník přidal(a): RnGnar

 

 

 

 

 

Forma:

  • děj chronologicky (někdy dvě linky probíhají současně) s retrospektivními epizodami ze života postav
  • vyprávěno er formou, prokládáno Jordanovým vnitřním monologem

 

Jazyk: 

  • Román je psán hrubě, což je Hemingwayuv styl, postavy mluví přirozeně, časté dialogy.
  • Spisovná čeština, v dialozích dle postav (spisovně i nespisovně), občas španělské výrazy/věty

 

Postavy:

  • Robert Jordan -Americký profesor španělštiny, partyzán(dynamitčík)
  • Pablo-Alkoholik, vůdce skupiny
  • Pilar-Pablova milenka, má v sobě kousek cikánské krve, selský rozum
  • Anselmo-děda, provází a poslouchá Jordana
  • Maria-dívka zachráněna ze spárů fašistů, zamiluje se do jordana
  • Augustín-stane se Jordanovým “bratrem“, miluje Mariu
  • Andrés-člen Pablovy skvadry, úkolem je doručit Jordanovu zprávu o vývoji situace
  • El Sordo-vůdce druhé skvadry
  • Rafael-cikán

 

Příběh:

Příběh se odehrává ve španělsku za občanské války, situován je do hor poblíž Segovie a trvá přibližně tři dny. Otevírá se setkáním Jordana a Anselma, při kterém sledují most, Jordan má za úkol navázat kontakt s Pablovou skvadrou, most vyhodit do povětří a tak pomoci útoku republikových vojsk proti fašistickým jednotkám. Kontakt je navázán, avšak Jordan už od začátku cítí potíže. Pablo na něj působí dojmem zbabělce a někoho, kdo se v nejbližší době chystá utéct. Jordan se tím nenechá vyvést z míry a postupuje dle rozkazů. Do cesty se mu však připlete Maria a oni se do sebe navzájem zamilují. Pilar Jordanovi čte z ruky a vyčte špatné zprávy, to mu ovšem zatají. Maria a Jordan spolu stráví noc. Dalším krokem je sledování fašistické činnosti a setkání se Sordem. Sordo je schopný vůdce a rozhodne se Jordanovi pomoct. Jordan ho požádá, aby nakradl koně, protože jich nemají dostatek. Jordan se od Sorda vrací s Marií a Pilar, Pilar Jordana poučuje o životě a vypráví mu o akcích a věcech, které prováděla s Pablem, nakonec nechává Jordana a Marii o samotě. Po příchodu do tábora nastává problém s Pablem. Pablo konfrontuje Jordana, protože mu připadá, že odpálení mostu je špatný nápad. Ukazuje se, že po akci s minulým dynamitčíkem (odpálení vlaku, ze kterého zachránili Marii), získal Pablo koně a od té doby žádnou akci nepodnikl. Začal pít a staral se jen o své koně, stal se z něho zbabělec. Přichází další problém a tím je sníh a v něm viditelné stopy. Do Pablova tábora se dostane fašista, Jordan ho zastřelí, je po něm však vyhlášeno pátrání. Sordo je při návratu z krádeže koní napaden fašisty, po dlouhém boji je pobit. Jordan a Augustín celou akci pozorují z Pablova tábora, nemůžou však nic dělat. Celý plán musí být změněn. Anselmo se vrací z jeho několikátého pozorování, přináší špatné zprávy. Fašisté se o útoku dozvěděli a připravují obranu. Andrés je poslán se zprávou pro velitele Golze (vede útok, je Jordanovým nadřízeným). Andrés však zprávu kvůli špatné organizaci dopraví pozdě a útok nemůže být odvolán. Pablo se mezitím v noci vytratil s Jordanovou rozbuškou, kterou potřebuje k odpálení mostu. Situace je čím dál více zoufalá. Pablo se nakonec ráno vrací s pěti muži na pomoc a akce se může spustit. Most se podaří odpálit. Avšak při akci a následném ústupu umírá většina skupiny. Pět mužů co přišlo na pomoc, Pablo je zabil (nebyli totiž skvadrou a svůj úkol splnily), Anselmo je zabit střepinou z exploze mostu a Jordan padne při ústupu (jeho kůň je zasažen střelou z tanku a padá na Jordana, láme mu kost a způsobuje vnitřní krvácení). Přežívá Maria, Pablo, Pilar a Rafael. Příběh končí Jordanem na pokraji svých sil, který zhodnocuje uplynulé tři dny a nakonec míří na důstojníka, který zabil Sorda a jeho skvadru.

Příběh je prokládán epizodkami ze života postav, Jordan zde má epizody z doby před akcí (gaylordův hotel)a z dětství (oceňoval dědečka, otec byl sebevrah a Jordan na něj nahlížel jako na zbabělce). Pilar vypráví o tom co s Pablem dělala při začátku revoluce (veřejná poprava 20 fašistů a dobytí jejich městečka, Pablo zde byl líčen jako hrdina, ukazovala se však jeho natura vraha) a také epizody z doby před (o jejím manželu matadorovi)

 

Pointa:

Síla lásky-Jordan díky ní ve třech dnech prožije celý život, příjde mu, že teprve teď se začíná pořádně učit, při umírání vede monolog a je šťastný, že ho toto potkalo, zároveň však smutný, že to teď opouští a nebude to pokračovat.

Nesmyslnost a hrůzy války-Otázka zabíjení ve jménu vyššího dobra, to jak válka dokáže člověka změnit, poprava fašistů nechala na Pilar hluboké jizvy a z Pabla dost dobře mohla udělat člověka, kterému se zabíjení nakonec zalíbilo=ztráta lidství. Válka je zde postavena v kontrast lásce a bratrství, když Jordan najde lásku, kterou nehledal, naprosto se mu změní život, splyne s Marií a jsou jako jedna osoba, kvůli válce o toto však příjde. Augustín se mu stává bratrem, kterého nikdy neměl a Anselmo majákem naděje, kvůli válce o všechno příjde.

 

Děj je zlehka prostoupen otázkou náboženství a mystiky (čtení z ruky, pach smrti, předtuchy…)

Inspirací pro knihu byla báseň Johna Donna se stejným jménem.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.