Proměna – čtenářský deník (2)

Kniha: Proměna

Autor: Franz Kafka

Deník přidal(a): Adam

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Nakladatelství:  Primus

Rok vydání:  1990 – ten jsem četl 1916 – byla kniha vydána poprvé

Námět knihy:   Krátký život muže proměněného v obludný hmyz.

Motiv knihy:    Citová nevlídnost otce k synovy a synova nenávist k otci.

Prostředí:  Děj se odehrává v Rozlehlejším Pražském bytě.

Žánr knihy:  povídka

Druh knihy: epika

 

Hlavní myšlenka díla:

Dílo je ovlivněno Kafkovým pohledem na svůj vlastní život. Vyobrazuje v něm jak člověk, který vždy pomáhal každému, kdo to potřeboval a nikdy se na nic nevymlouval, se v době, kdy je člověk neschopen pomáhat, začne jít všem na obtíž. Vztah okolních lidí se k němu změnil a to jen z důvodu, že již sám nyní potřeboval pomoct. Kafka kritizuje falešnost lidí a jejich neochotu pomoc později opětovat. Naráží zde na využívání a sobeckost.

 

Citace:

Když se Řehoř Samsa  jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz… (první stránka – první věta)

Největší okamžité zlepšení situace jim ovšem jistě snadno přinese změna bytu; vezmou si teď menší a levnější a přitom lépe položený a vůbec praktičtější byt, než je nynější, který vybíral ještě Řehoř. Jak si tak povídali, zadívali se pan a paní Samsovi na svou čím dál čilejší dceru a skoro zároveň je napadlo, jak za poslední dobu přes všechno soužení, od něhož jí pobledly tváře, rozkvetla v krásnou a kyprou dívku. Umlkli, a dorozumívajíce se skoro nevědomky pohledy, pomysleli si, že bude teď načase, aby pro ni také vyhledali hodného muže. A připadalo jim jako dotvrzení jejich nových snů a dobrých úmyslů, když u cíle jejich cesty dcera prví vstala a protáhla své mladé tělo. (poslední odstavec-poslední stránka)

 

O Knize:

Kniha je napsána spisovnou češtinou autor nepoužívá hovorové ani slangové výrazy. Kniha vypráví o rodině, která má finanční problémy a jediný zdroj příjmů je pro rodinu jejich syn Řehoř který se ovšem proměnil v brouka.  Tato kniha byla i zfilmována režisérem Janem Němcem.

 

Postavy:

Řehoř Samsa– Mladý laskavý člověk který bydlí se svou rodinou (matkou, otcem, sestrou). Je to člověk který by pro rodinu udělal vše. Řehoř živí celou rodinu která je mimochodem velice zadlužená. Nebýt jeho příjmu tak by byly na ulici. Řehoř pracuje jako obchodní cestující, když se stalo to že se proměnil v obří hmyz, tak jediné nad čím přemýšlel bylo to jak půjde do práce a jak to udělá aby ho nevyhodili ,proto že pak by přece nemohl  živit svou rodinu.
otec –  Řehořův otec je velice přísný muž. Je velice citově chladný, když se Řehoř proměnil v obří hmyz jeho otec ho okamžitě zavrhl. Protože už pro rodinu nic nedělal, nepomáhal jí a spíše jí škodil. Samozřejmě otec Řehoře měl rád ale asi ne dost na to aby ho přijmul takového jaký teď je.
matka–  Řehořova matka je taky poměrně citově slabší povahy, když otec Řehoře zaháněl zpátky do jeho pokoje nebo mluvil o Řehořovy nějak špatně matka ho ani nebránila. A nemohla se na Řehoře proměněného ve hmyz ani podívat možná proto že by ten pohled nesnesla a styděla se za něj nebo také možná protože by jí to bylo ohromě líto protože to byl přece její jediný syn.
sestra –  Jeho sestra byla jediná kdo ho ze začátku bránila, starala se o něj, uklízela mu v jeho pokoji nosila mu jídlo a byla jediná kdo vstoupil  do jeho pokoje potom co se proměnil, ale jelikož si musela najít zaměstnání aby měla rodina s čeho žít, byla vyčerpána. O Řehoře se už tolik nestarala a nakonec ho začala nesnášet. Když Řehoř zemřel byla ráda, že se zbavila tohoto břemene.

 

Děj:

Jednou ráno když se probudí prodejní cestující Řehoř Sama v Obrovského brouka (hmyz) začíná jeho nový ale velice krátký život. Řehoř bydlí v jednom pražském bytě s rodiči a s jeho mladší sestrou Markétkou. Jeho jediná starost v tu chvíli bylo jak se dostane do práce a jak se vymluví u jeho šéfa.Když se rodiče dozvědí co se vlastně Řehořovi stalo jeho matka je zděšená padá do mdlob otec syna okamžitě zavrhl jelikož v této podobě nemohl už živit rodinu kterou posledních 5 let  živil jelikož jeho otec který měl obchod tak zkrachoval a poté už nic jiného nedělal. Jeho matka jelikož měla dýchací potíže tak nemohla pracovat a jeho setra na to byla ještě moc mladá. Ovšem jelikož rodina měla veliké finanční problémy a Řehoř už pracovat nemohl tak si matka musela najít práci poté i otec a nakonec i sestra. Matka na zakázku šila. Otec byl sluha v bance a sestra si našla místo v obchodě a do toho všeho měli nájemníky v bytu.  Všechno končí tím že Řehoř zemře na otravu krve a na žal který měl jelikož ho rodina zavrhla úplně jelikož ho začala nesnášet i jeho sestra která se o něj doposud starala. Když Řehoř zemře rodina chce koupit noví byt a začít noví život.

 

Reflexe:

Abych pravdu řekl tato kniha mě opravdu nezaujala, knihu jsem četl spíše protože je krátká. A četl jsem jí i s menším odporem. Už první věta mě docela překvapila a nepochopil jsem že když se Řehoř probudil proměněn v brouka tak jediné co řešil bylo to jak půjde do práce a co řekne šéfovy za výmluvu. Jakoby bylo běžné že normální člověk se promění v brouka. I když je tato kniha velmi krátká její četba my dala docela zabrat občas jsem se musel vracet zpět a přesvědčit se jestli jsem dobře přečetl danou větu a jestli jsem jí správně pochopil. A když jsem se dočetl že tato kniha byla i zfilmovaná tak jsem se docela zděsil a nikdy by mě nenapadlo že něco takového jde natočit. Film jsem neviděl a jsem za to možná i rád. Omlouvám se, že tato reflexe je tak negativní ale opravdu mě tato kniha nezaujala a vůbec se mi nelíbila.

 

O autorovi:

Franz Kafka žil v letech 1883 – 1924, byl to spisovatel židovského původu, který psal v německém jazyce. Na jeho výchově se podílely Kafkovy tři sestry, které později zemřely v koncentračních táborech. Se svým otcem Hermannem Kafkou měl sporný vztah, což ovlivnilo jeho dětství i dílo „Dopis otci“. Franz Kafka měl také problém se ženami i přesto, že byl třikrát zasnoubený, tak se nikdy neoženil.  Většinu svého života pobýval v Praze, kde vystudoval Německou chlapeckou obecnou školu v Masné ulici, Německé státní gymnázium na Staroměstském náměstí a práva na Karlově univerzitě. Po studiích byl zaměstnán v Dělnické úrazové pojišťovně, kde byl velmi oblíbený a kde dosáhl nesporného kariérního úspěchu i přesto měl ke své práci odpor. V roce 1917 se u Kafky projevila tuberkulóza a byl předčasně penzionován. Odjel se léčit do Berlína, kde pobýval rok, poté do Rakouska, kde v roce 1924 umírá. Mezi jeho nejznámější díla patří Proměna, Proces, nebo Zámek.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!